Strona, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka) zgodnie z Polityką Cookies.

Odliczenie Vat'u od firmowego skutera?

Przedsiębiorcy w prowadzonej działalności bardzo często wykorzystują skutery. Obserwuje się, że często pracownik na skuterze jest angażowany w lokalach gastronomicznych do dostarczania posiłków na wynos do domów Klientów.

Tu pojawia się pytanie, czy dopuszczalne jest odliczenie VAT-u od firmowego skutera w działalności np. pizzerni, czy innego lokalu gastronomicznego?

 

Status skutera w Ustawie o VAT

W przypadku Ustawy o VAT skuter jest traktowany, jako pojazd silnikowy, przeznaczony do poruszania się nim po drodze.  To ma określone następstwa. Mianowicie w odniesieniu do skutera w firmie może być stosowany art. 86 a Ustawy
 o VAT. Nabywając skuter, podatnik może odliczyć aż 50% VAT. W pewnych, szczególnych przypadkach możliwe jest nawet odliczenie 100% VAT. Kiedy? Wtedy, jeśliby skuter miał zamontowany specjalny licznik, a kierujący nie osiągał nim prędkości większej jak 25 km/h i złożył w związku z tym specjalne oświadczenie do Urzędu Skarbowego.

 

Skuter a koszty działalności pizzerni

Prowadzący pizzernię przedsiębiorca jest uprawniony do tego, aby zaliczyć
do kosztów te wydatki, z którymi ma rokowania, że doprowadzą finalnie
do wypracowania przychodu. Jeśli więc, prowadzący pizzernię wydał kwotę
do 10 000,00 PLN na zakup skutera (np. 5600,00 PLN) kwota ta może stanowić jego koszt działalności.  Sytuacja się nieco inaczej kształtuje, gdy właściciel pizzerni kupił bardzo drogi skuter, wydał na niego więcej niż 10 000,00 PLN (np. 11 250,00 PLN), a prognozowany okres eksploatacji pojazdu jest większy niż 12 miesięcy. Wówczas możliwe jest jedynie zastosowanie odpisów amortyzacyjnych (amortyzacja liniowa, amortyzacja indywidualna, amortyzacja podwyższona).

Spodobał się artykuł? Zobacz też inne artykuły!