Potwierdzając lub podejmując dowolną interakcję ze stroną, wyrażasz dobrowolną zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub/i zapisywanie tzw. cookies, zgodnie z Naszą Polityką Prywatności, jeżeli nie zgadzasz się z Nią, prosimy o wyjście z Naszej strony.

Jak rozliczyć koszty coworkingu?

Wielu wykonawców „wolnych zawodów” i jak i „samozatrudnionych” przekonuje, że praca w miejscu zamieszkania nie jest dobrym pomysłem. Między innymi, dlatego, że jest nieefektywna, czy wiele osób ma w domu zbyt duży hałas.

Wielu wykonawców „wolnych zawodów” i jak i „samozatrudnionych” przekonuje, że praca w miejscu zamieszkania nie jest dobrym pomysłem. Między innymi, dlatego, że jest nieefektywna, czy wiele osób ma w domu zbyt duży hałas. Inni po prostu chcą „codziennie wychodzić do pracy, poza miejsce zamieszkania”. W odpowiedzi na takie potrzeby rynku pracy powstała usługa coworkingu. Korzystanie z niej również może być odpowiednio ujęte rachunkowo.

 

Czym jest coworking?

Jest to specjalnie wydzielona przestrzeń, przeznaczona do wynajmu dla głównie tzw. freelancerów, tj. wykonawców wolnych zawodów. W przestrzeni takiej znajdują się wydzielone stanowiska pracy, dostęp do Internetu, serwisu kawowego itp. Do dyspozycji najmujących są również większe salki np. konferencyjne, dedykowane do prowadzenia szkoleń, czy spotkań biznesowych. Koszty najmu jednego stanowiska z biurkiem w takim miejscu są różne. Głównie to zależy od miejsca najmu, dodatkowych udogodnień zapewnianych najemcy, długości najmu (np. na jeden miesiąc albo pakiet najmu na rok).

 

VAT – owcy mogą odliczać koszty coworkingu

Wykonawcy wolnych zawodów – VAT- owcy mogą również dokonywać odliczenia uiszczanych przez siebie kosztów, z tytułu najmu miejsca w centrum coworkingowym. Warunkiem jest oczywiście posiadanie formalnej umowy najmu, uiszczanie określonej odpłatności – dowodów na ponoszenie ww. płatności. Czynni podatnicy VAT, którzy dysponują dowodem (faktura VAT) zakupionej usługi coworkingu, mogą uiszczony w niej VAT odliczyć od swojego VAT od sprzedaży swoich usług, produktów.

Przykład 1. Alicja – copywriterka i blogerka modowa, w swojej działalności jest czynnym podatnikiem VAT. Wynajmuje dla wykonywania czynności zawodowych jedno stanowisko pracy w Centrum Coworkingowym w Warszawie, na podstawie zawartej z Centrum umowy.
Z uwagi na to, płaci miesięcznie dla Centrum kwotę 350,00 PLN. Dysponuje fakturą VAT zakupu usługi wynajmu stanowiska coworkingowego. Alicja X obniża, więc comiesięcznie VAT od sprzedaży swoich tekstów o równowartość VAT, jaki uiściła, który wynika z zakupienia przez nią usługi najmu stanowiska pracy w miejscu coworkingowym. 

 

Coworking jak standardowy najem miejsca do prowadzenia przedsiębiorstwa to koszt

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, Przedsiębiorca, który dla prowadzenia własnej firmy, dokonuje najmu np. przestrzeni biurowej, może wydatki z tego tytułu, klasyfikować, jako koszty swojej działalności. Te przepisy również w całości mają zastosowanie do najmu przestrzeni – stanowiska pracy w centrum coworkingowym.

Przykład 2. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą Witold – programista ponosi miesięczny koszt najmu miejsca w coworkingu z Internetem w wysokości 500,00 PLN. Ten wydatek Witolda ma tożsamy status, jak standardowe wydatki przedsiębiorców, związane
z prowadzeniem działalności. Zatem, wydatek ww. będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w przypadku działalności gospodarczej Witolda.

Spodobał się artykuł? Zobacz też inne artykuły!