Potwierdzając lub podejmując dowolną interakcję ze stroną, wyrażasz dobrowolną zgodę na przetwarzanie danych osobowych lub/i zapisywanie tzw. cookies, zgodnie z Naszą Polityką Prywatności, jeżeli nie zgadzasz się z Nią, prosimy o wyjście z Naszej strony.

Transakcja między małżonkami

Współcześnie bardzo powszechne jest odchodzenie od dużych firm rodzinnych. Zatem, małżonkowie często prowadzą swoje odrębne działalności gospodarcze i są VAT-owcami. Ma to określone skutki podatkowe – jakie?

Transakcja między małżonkami - czy konieczne jest zapłacenie VAT-u?

Współcześnie bardzo powszechne jest odchodzenie od dużych firm rodzinnych. Zatem, małżonkowie często prowadzą swoje odrębne działalności gospodarcze i są VAT-owcami. Ma to określone skutki podatkowe – jakie?

Dotychczasowa praktyka i linia orzecznictwa: Wspólność małżeńska nie wpływa na rozliczenie przedsiębiorców – VAT-owców

Dotychczas (do 4 kwietnia 2018 r.) w orzecznictwie i doktrynie prawa podatkowego wskazywano, że to, czy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, czy rozdzielność nie ma znaczenia dla ustalenia obowiązków podatkowych w VAT. Gdyż najważniejsze jest to, że małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze, są odrębnymi VAT-owcami.

Wszelakie, więc realizowane między małżonkami w analizowanym stanie faktycznym transakcje, miały zawsze status transakcji realizowanych między samodzielnymi, odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Stosunek majątkowy, relacja małżeństwa nie miała wpływu na tę sytuację. Także, gdy dochodziło do przesunięcia składników majątkowych z firmy jednego małżonka do firmy drugiego małżonka.

Zrealizowana, więc transakcja między małżonkami podlegała standardowym regulacjom Ustawy o VAT. Jeden
z małżonków prowadzący działalność gospodarczą miał obowiązek wystawić drugiemu z małżonków występujących w takiej roli fakturę na zasadach ogólnych.

4 kwietnia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 4 kwietnia 2018 r. wyrok przełomowy, bo całkowicie zmieniający dotychczasowe stanowisko organów podatkowych. Mianowicie sędziowie orzekli, że wszelakie przesunięcie składników majątkowych między firmami małżonków VAT-owców, (między którymi istnieje wspólność majątkowa) nie implikuje skutków w przypadku podatku i rozliczenia VAT-u.

Na ten moment stanowisko wydaje się mocno kontrowersyjne i odmienne od dotychczasowej praktyki, także wydawanych indywidualnych interpretacji chociażby przez Ministerstwo Finansów. Obecnie trwa oczekiwanie na uzasadnienie wyroku i nowe interpretacje Ministerstwa Finansów w tym zakresie.

 

Spodobał się artykuł? Zobacz też inne artykuły!